I Nationalmuseum samlingar finns mer än 700 000 föremål. Ett urval presenteras i museet längs med en tänkt tidslinje, olika konstarter sida vid sida. Vi vill att du ska få uppleva så mycket som möjligt av samlingarna och därför byter vi då och då ut vissa av föremålen. Det ska, nästan, alltid finnas något nytt att upptäcka. Upplev de "nya" föremålen på plats i museet eller via webbturen här nedanför.
Nytt i Tidslinjen




Självporträtt och vänporträtt
Genom självporträtt kunde framgångsrika konstnärer visa upp sig själva och sin position på samhällsstegen. Ambitionen att tillhöra den sociala eliten framgick tydligt, trots ibland okonventionell klädsel. I porträtten av konstnärsvänner framträder modellerna




Porträtt under revolutionstiden
Hovmålaren Joseph Ducreux målade flera av sina märklig självporträtt i London, dit han flytt på grund av den Franska Revolutionen. Nu kan du bekanta dig med två av dessa och några ytterligare porträtt från revolutionstiden i Tidslinjen.



Hubert Roberts bildvärld
Hubert Roberts (1733–1808) konst representerar något väsentligt i i 1700-talets Europa. Hans specialitet var så kallade capricci, fantasibilder med sammanställningar av ruiner och monument, men han arbetade också med besläktade ämnen som bränder och




Rembrandt i svart och vitt
I Nationalmuseums samlingar finns många etsningar av Rembrandt. I ”Tidslinjen” visas från och med oktober 2019 ett urval av hans etsade bildberättelser ur Bibeln, Rembrandts främsta och ständiga källa till inspiration.